W tej części znajdziecie szereg monografii alpejskich, przygotowanych przeze mnie lata temu – przy różnych okazjach – za każdym razem dla Magazynu GÓRY.

Nie ukrywam, że kiedyś bardzo „lubiłem te robote”, jak to mówił jeden z bohaterów niezapomnianego serialu „Zmiennicy”. Grzebanie się w szczegółach, odszukiwanie pierwszych przejść zimowych, pierwszych polskich, nieustanne poprawki, próby zebrania wszystkiego w jednym miejscu – naprawdę bardzo mi się to kiedyś podobało.

Monografie poniższe były aktualne w momencie ich tworzenia – dziś nie zawsze są, aczkolwiek umieszczając je tutaj, starałem się uzupełnić informacje  i wiedzę z ostatnich kilku lat. Przy każdym z omawianych masywów zamieszczam też informację o najlepszym z dostępnych przewodników.

Enjoy!

GRANDES JORASSES – PÓŁNOCNA ŚCIANA

Monografia tej ściany to chyba pierwsza tak złożona rzecz, którą opracowałem. Z pewnością nieidealna, obejmowała w moim przekonaniu wszystkie niezależne drogi przecinające północną ścianę, a także szereg ważniejszych wariantów. Po latach, kiedy ukazał się przewodnik monograficzny po Jorassach, okazało się, że nie musiałem wprowadzać wielu korekt. Niemniej -umieszczając ją tutaj – zmodyfikowałem  delikatnie przebieg paru linii, a przede wszystkim uzupełniłem informacje o wszystkie ważniejsze (znane mi) przejścia ostatnich lat (tak polskie, jak i uklasycznienia).

Wspomniany przewodnik to GRANDES JORASSES Face Nord toutes les voies Juliena Desecures.

LISTA WSZYSTKICH DRÓG NA GRANDES JORASSES

SPIS DRÓG NA PÓŁNOCNEJ ŚCIANIE GRANDES JORASSES.
NUMERACJA JAK NA ZDJĘCIACH OBOK.

POLSKIE WSPINACZKI NA GRANDES JORASSES

Tekst napisany dla GÓR, przy okazji publikacji pierwotnej wersji monografii północnej ściany Grandes Jorasses.

DOLINA ARGENTIERE

Nie jest to kompletna monografia doliny. Dróg jest znacznie więcej, a po szczegóły odsyłam do trzeciego wydania I tomu przewodnika z cyklu Neige Glace et Mixte. Le topo du massif du Mont Blanc. Du bassin du Triolet au bassin du Geant. Warto też oczywiście każdorazowo uzupełnić wiedzę na temat aktualnych warunków lodowych w Maison de la Montagne.

Poniżej wspomniana monografia oraz zdjęcia w lepszej jakości. Foto topo Pre de Bar uzupełniłem o dodatkową drogę.

DOLINA ARGENTIERE ZIMĄ - MONOGRAFIA

W monografii – oprócz zachęty do zimowego działania – znajdziecie szereg ścian z otoczenia doliny, z naniesioną siatką dróg, a także kilka bujdałek przypominających ważne polskie przejścia sprzed lat.

Polecam szczególnie te z lat 60.

 

 

 

GRAND CAPUCIN

Monografia południowo wschodnich ścian kawałka najwspanialszego granitu w rejonie Mont Blanc. Oryginał ukazał się w GÓRACH. Poniżej umieszczone zdjęcia zostały uzupełnione o nowość z roku 2017 i wszystkie znane mi, pierwsze polskie przejścia niektórych dróg (mogłem się pomylić rzecz jasna, proszę o informacje zwrotne).

Niestety, brak na rynku aktualnego przewodnika, który obejmowałby wszystkie drogi na Grand Capucin i do którego mógłbym odesłać zainteresowanych. Najlepszym był, niedostępny od lat, II tom przewodnika M.Pioli, inaczej „różowy Piola” – warto poszukać u znajomych i ewentualnie zeskanować sobie.

Opisy niektórych dróg znajdziecie w tzw „biblii”, czyli Mont Blanc: The Finest Routes Phillpe’a Batoux oraz w Mont Blanc Supercracks , który jednak trudno mi rekomendować.

SPIS DRÓG NA GRAND CAPUCIN

 

 

 

 

MONOGRAFIA GRAND CAPUCIN

Monografia z roku 2005

 

 

AIGUILLE DU MIDI – ŚCIANA POŁUDNIOWA

Krótko, blisko. Tłoczno i popularnie. Słonecznie.

Zamieszczona tu monografia nie została przeze mnie zaktualizowana względem pierwotnej publikacji. Wiem, że niedawno powstała nowa droga, ale nie znam szczegółów. Po schematy paru dróg można zajrzeć do „biblii”: Mont Blanc: Finest routes P.Batoux i „różowego Pioli”.
W roku 2019 pojawiły się na rynku także 2 „fiszki” – topo ściany autorstwa M.Pioli, dostępne w każdym sklepie wspinaczkowym w Chamonix. I jest to najpewniej – najlepsze obecnie opracowanie południowej Midi.

AIGUILLE DU MIDI - ŚCIANA POŁUDNIOWA

Monografia ściany przygotowana dla magazynu GÓRY.

 

 

 

REBUFFAT, MAZEAUD, CONTAMINE

Przybliżenie 3 największych klasyków południowej ściany Midi.

 

 

 

IGŁY CHAMONIX

Różne, pojedyncze materiały publikowane to tu, to tam.

LE TICKET I FILAR CORDIERA

LE TICKET I FILAR CORDIERA

Dwa spośród wielu klasyków Igieł od północy.

 

 

PETIT JORASSES - LISTA DRÓG

PIZ BADILE – ŚCIANA PÓŁNOCNO WSCHODNIA

MONOGRAFIA PÓŁNOCNO WSCHODNIEJ ŚCIANY PIZ BADILE

Kompletny materiał na temat najsłynniejszej ściany Piz Badile – historia, monografia, schematy niektórych linii oraz szereg bujdałek autorów przejść. A także perełka – fotoreportaż z pierwszego polskiego przejścia drogi Cassina!

Materiał opublikowany w całości w magazynie GÓRY.

Przewodnik: SOLO GRANITO Vol.2 Classic and modern routes in Masino-Bregaglia-Disgrazia, Mario Sertori