W roku 2009 przygotowałem monografię argentyńskiej części Patagonii – masywów Torres i Fitz Roya. Ukazała się ona w Magazynie GÓRY i w tamtym czasie była w pełni aktualna.  Znajdziecie ja poniżej.

Jednakże, 10 lat to dla rejonu, takiego jak El Chalten, tyle co 30-40 lat w Alpach. Więcej jest wszystkiego: dróg wspinaczkowych, ludzi, szczegółowych opisów – nie tylko w internecie. Więcej szczytów zdobytych jest przez Polaków. Warunki do przebywania w miasteczku są dużo bardziej komfortowe. I nawet pogoda ostatnimi laty jest lepsza.

Zainteresowanych kompletną wiedzą na temat rejonu i aktualnym stanem „posiadania” odsyłam do przewodnika Rolando Garibottiego, oraz na jego stronę PATAclimb.

Wszystkim, którzy mają ochotę zapoznać się z poradami po polsku – zachęcam do lektury opracowania, które opublikowałem w kwartalniku Polskiego Związku Alpinizmu, Taternik – w 2013 roku: Patagonicos desperados.

Szczegółową historię zdobywania szczytów tego rejonu(do 2009 roku) znajdziecie tutaj: PATAGONIA – HISTORIA PODBOJU.

Z kolei tutaj znajdziecie listę prawdopodobnie wszystkich udanych POLSKICH WSPINACZEK W PATAGONII na turniach masywu Fitz Roya i Torres, aż do 2017 roku (jeśli coś pominąłem będę wdzięczny za odzew)

Oprócz wspomnianej na wstępie monografii, na dole znajdziecie także kilka odrębnych, przygotowanych przeze mnie materiałów topo.

PATAGONIA - MONOGRAFIA TOPO

Opublikowana w numerze 179 (2009) Magazynu GÓRY monografia argentyńskiej części Patagonii – rejonu El Chalten.

W roku 2009 było to jak najbardziej aktualne opracowanie obu głównych masywów – Torres i Fitz Roya. Od tego czasu oczywiście bardzo wiele się zmieniło, powstało wiele nowych dróg i wariantów. Co więcej gospodarz rejonu – Rolando Garibotti – opublikował przewodnik (już 2 wydania), będący wykładnią tego co, gdzie i jak. Zainteresowanych odsyłam do źródła: www.pataclimb.com

SCHEMATY I TOPO

FITZ ROY FRANCO/ARGENTINA

Jedna z klasycznych dróg wejścia na Fitz Roy; kombinacja oryginalnej drogi francuskiej (pierwsze wejście na szczyt) i argentyńskiego wariantu prostującego. Zrobiona przez nas w 2004.

AGUJA MERMOZ - wariant CIESIELSKI-RADZIEJOWSKI

Nowy wariant do drogi IPERMERMOZ, który wytyczyliśmy z Maćkiem w roku 2004, podczas naszego pierwszego pobytu w Patagonii argentyńskiej. Przy okazji odhaczyliśmy drogę i dokończyliśmy ją na szczycie (autorzy skończyli na grani).

ZACHODNIA ŚCIANA CERRO TORRE cz.1

Przygotowane dla portalu wspinanie.pl szczegółowe topo drogi Ferrariego na zachodniej ścianie Cerro Torre. Według przejścia zespołu Tomaszewski/Radziejowski w 2012r.

ZACHODNIA ŚCIANA CERRO TORRE cz.2

Przygotowane dla portalu wspinanie.pl szczegółowe topo drogi Ferrariego na zachodniej ścianie Cerro Torre. Według przejścia zespołu Tomaszewski/Radziejowski w 2012r.